Skąd pomysł na zmiany czasu pomiędzy letnim a zimowym?

Pomysł na zmianę czasu pomiędzy letnim, a zimowym podyktowany był koniecznością dopasowania do trybu pracy. Modyfikacje miały wpłynąć pozytywnie na efektywność energetyczną. Kluczowy argument traci w dzisiejszych czasach na znaczeniu. Obecny tryb pracy i profil gospodarek pokazuje, że stopień uzależnienia od światła dziennego jest znikomy. Dochodzimy zatem do sytuacji, gdzie zmiana czasu nie wpływa pozytywnie na obciążenie sieci energetycznej, ale niesie negatywne skutki psychofizyczne dla ludzi.

Co z dodatkową godziną?

W nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 października) przestawimy zegarki z 3.00 na 2.00 i zyskamy dodatkową godzinę snu. Brzmi fajnie, ale czy faktycznie z niej skorzystamy? Dobry scenariusz zakłada: wcześniejszą pobudkę, większą ilość czasu na poranną rutynę lub wdrożenie nowych nawyków jak np.: czytanie książek, jogę, dłuższy spacer z psem. W praktyce, większość z nas przeznaczy gratisową godzinę na sen. Pada zatem pytanie, czy warto zmieniać nawyki na pół roku skoro w marcu ponownie przejdziemy na czas letni?

Negatywne skutki.

Zmiana czasu wpływa negatywnie na naszą efektywność. Ludzki organizm potrzebuje czasu, aby przystosować się do zmian i wydajnie funkcjonować w nowych warunkach. Ciało i umysł się buntuje czego skutkiem jest niższa produktywność. Przygotujmy się na brak skupienia i rozdrażnienie. Spadek formy może potrwać nawet tydzień.

Kolejny problem zauważamy w przypadku Osób pracujących w porze nocnej, które dodatkową godzinę spędzą w pracy. W rzeczywistości będą musiały pracować godzinę dłużej, ale otrzymają dodatkowe wynagrodzenie (zgodnie z art. 80 Kodeksu Pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną).

Co dalej z pracami nad wstrzymaniem zmian?

Od 2018r. Komisja Europejska prowadzi badania i konsultacje społeczne w zakresie zniesienia zmian czasu. Większość opowiada się za i wskazuje, że czasem stałym powinien być czas letni środkowoeuropejski, na który przechodzimy w marcu. Wstępne plany zakładały, że zegarki przestawimy po raz ostatni w tym roku jednak Komisja Europejska zmieniła zdanie i zaleciła państwom członkowskim podtrzymywanie regulacji czasowych do 2026r.

 

W POS Group jesteśmy na bieżąco. Sprawdź jak możemy wesprzeć Twoją firmę.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 532 540 275 lub przez formularz kontaktowy.