Co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest długofalowym procesem, którego przyczyny można przypisać do trzech grup.

Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które poświęcają dużo czasu na pracę przynoszącą zadowalające efekty. Zwiększona motywacja do działania objawia się przeznaczaniem coraz większej ilości czasu na obowiązki zawodowe. W konsekwencji dochodzi do stopniowego przeciążenia organizmu prowadzącego do zupełnej utraty sił.

Drugi model dotyczy osób, które pracują bardzo dużo, ale jednocześnie mało produktywnie. Brak zauważalnych efektów obniża motywację do działania co powszechnie nazywamy wypaleniem.

Ostatnią grupę stanowią osoby, które nie są zaangażowane w wykonywanie zadań przez co pracują mało i niechętnie. W dłuższej perspektywie brak zadowolenia jest przyczyną zobojętnienia i negatywnego nastawienia.

Jakie obserwujemy objawy?

Objawy wypalenia zawodowego klasyfikowane są zgodnie z trójwymiarową teorią składającą się z poniższych aspektów:

  • fizycznego: poczucie chronicznego zmęczenia,
  • emocjonalnego: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie,
  • behawioralnego: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.

Kto jest najbardziej narażony?

Nie można jednoznacznie wskazać grupy osób szczególnie narażonej na wypalenie zawodowe, ponieważ spektrum przyczyn jest ogromne. Dotychczas uważano, że najbardziej podatne są jednostki, których praca opiera się na kontaktach interpersonalnych. Obecnie obserwujemy, że choroba może dotknąć każdego bez względu na wiek i wykonywany zawód.

Jak zapobiec wypaleniu?

Kluczem w zapobieganiu wypalenia zawodowego jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Działania zgodne z higieną pracy i prowadzenie trybu życia pozytywnie wpływającego na nasze samopoczucie sprawi, że będziemy bardziej odporni na stres i ułatwi codzienne działania.

 

W POS Group wiemy jak to zrobić. Sprawdź jak możemy wesprzeć Twoją firmę.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 532 540 275 lub przez formularz kontaktowy.